Омилени анимеа

Осврти и мислење за популарните и не-толку-популарните анимеа

Омилени манги

Осврти и мислење за популарните и не-толку-популарните манги

Топ листи

Годишни осврти на најдобрите манги и анимеа

Кратки анимации

Видео од кратки но слатки уживања

Музика во анимеата

Фантастичките почетни или завршни музички теми

29 декември 2009

Few of My Top 10s for this year :)

Имам 2-3 поста што стојат во драфт верзија, и никако да ги завршам. Некако трендовски, како и сите блогови за аниме што постојат, сметав дека заради мене, треба да си направам топ листа на анимеата што ми биле омилени годинава и оние кои годинава биле популарни. Ќе пробам да ги рангирам некако
Мојата топ листа на гледани и завршени анимеа во 2009:

1. Mushishi (мојот пост)
2. Sayonara Zetsoubou Sensei (мојот пост)
3. Natsume Yuujinchou (мојот пост)
4. Planetes
5. Tokyo Magnitude 8.0 (мојот пост)
6. Now & Then, Here & There (мојот пост)
7. Seirei no Moribito
8. Metropolis (мојот пост)
9. Soul Eater (мојот пост)
10. Pale Cocoon (мојот пост)
Ако некого го интересира нешто за анимеава, линковите водат до AnimeNewNetwork и до моите постови на овој блог. Единствено образложение што можам да го дадам за распоредот е дека годинава ми беше лично, психички и физички напорна, па и тука се гледа мојата посебна наклонетост кон меланхолијата, но и сарказмот. Сепак, бев повеќе мелахолично расположена, па 10-ката годинава отиде кај Mushishi ;)

Мојата топ листа на анимеа кои се емитуваа во 2009:

1. Bakemonogatari (мојот пост)
2. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (мојот пост)
3. Higashi no Eden (мојот пост)
4. Zoku Natsume Yuujinchou
5. Tokyo Magnitude 8.0
6. Zan Sayonara Zetsubou Sensei
7. Aoi Bungaku
8. Hetalia Axis Powers (мојот пост)
9. xxxHolic: Shunmuki / Tsubasa Chronicles: Shunraiki (мојот пост)
10. Kara no Kyoukai 7: Satsujin Kousatsu (part 2)
За манга и не ме прашувајте, и тие што ги читам, што не се one-shot, се помалку од 10, така да, можеби догодина ќе успеам да соберам 10 да ги рангирам. ;) Засега само 20th Century Boys - ultimate fav!

Ликови годинава? Тоа е лесно:

The Female Characters:
1. Ishu Benikawa (Bounen no Xamdou)
2. Sumomo (Chobits)
3. Matoi Tsunetsuki (Sayonara Zetsubou Sensei)
4. Kanna Endo (20th Century Boys)
5. Alshaya Alphard (CANAAN)
6. Hitagi Senjougahara (Bakemonogatari)
7. Michiko Malandro (Michiko to Hatchin)
8. Balsa (Seirei no Moribito)
9. Sumeragi Lee Noriega (Mobile Suit Gundam 00)
10. Naoto Fuyumine (DOGS)

The Male Characters:
1. Takuan Soho (Vagabond)
2. Nozomu Itoshiki (Sayonara Zetubou Sensei)
3. Ni Yianyi (Saiyuki)
4. Cho Hakkai (Saiyuki)
5. Black Star (Soul Eater)
6. Tyki Mikk (D.Gray-man)
7. Dio Eraclea (Last Exile)
8. Takashi Natsume (Natsume Yuujinchou)
9. Ginko (Mushishi)
10. Jade Curtiss (Tales of the Abyss)

Само уште би сакала да направам топ листа на музиката, односно на OP/ED Theme на анимеата, бидејќи мене бар ми се голем дел од уживањето

Годинава моиве TOP 10 OP/ED Themes:

1. Boom Boom Satellites - Shut Up And Explode! (OP Bounen no Xamdou)
2. Ishikawa Chiaki - Uninstall (OP Bokurano)
3. Kourin - Aishiteru (ED Zoku Natsume Yuujinchou)
4. Sukima Switch - Golden Time Lover (OP Fullmetal Alchemist: Brotherhood)
5. Annabel - My heaven (ED CANAAN)
6. Kenji Otsuki - Hito toshite Jiku ga Bureteiru (OP Sayonara Zetsubou Sensei)
7. Supercell -Kimi no Shiranai Monogatari (ED Bakemonogatari)
8. Bump of Chicken - Karma (OP Tales of the Abyss)
9. Fiction Junkcion YUUKA - Fragments of a Gaze (OP Madlax)
10. Soul & "PIMP" Sessions - Paraiso (OP Michiko & Hatchin)Тоа е се’ за годинава, се надевам на малку поактивна 2010, малку повеќе манга од аниме, малку повеќе реален од анимиран живот, малку ширење на публиката и заедницата, малку личен дизајн на блогов, малку повеќе здравје, љубов, среќа и помалку меланхолија и сарказам


19 декември 2009

Poljaff presents :....

17 декември 2009

1001 ноќ како што требаше да биде раскажана

Нeкако ми е жал што е единствениот глас кој се слуша на почетокот е на англиски ама Amano Yoshitaka ми е еден од омилените автори на визуелно уживање - после Angel's Egg кој беше даван на една Јапанорама и Vampire hunter за кој се надевам еден ден ќе успеам да напишам некој ред, како и дизајнот за Final Fantasy игрите, еве го и фантастичниот сон на 1001 Ноќ. Без оглед дали ANN ќе се сложи дали е ова аниме или не (поради тоа што само замислата, надзорот на анимацијата и продукцијата е јапонска, и генерално не е наменето за јапонски пазар) е серијал од кратки „жешки“ соништа, режирани од Mike Smith со одлична background музика компонирана од David Newman

09 декември 2009

Не баш импресивно прво дело

Кога беше најавено анимето First Squad: The Moment of Truth, го постирав трејлерот овдека. И очекував нешто посебно после сите japanimations и chinanimations, и понекое аниме од кореанска продукција, да видам нешто што спаѓа во категоријата на јапонска анимација, а е такво потсетување на руските цртани филмови. Ако успеете да го изигнорирате фактот дека ликовите зборуваат на руски, јасно ви е дека ова е сепак аниме, по цртежот, по акцијата, по збунувачката приказна. Всушност, што друго би се очекувало од Studio 4oC. Анимето е режирано од Yoshihari Ashino, напишано и продуцирано од Миша Шприц и Аљоша Климов, а дизајнот на ликовите и анимацијата е дело на Hirofumi Nakata.
Приказната е интересен бленд на реална сторија од Втората Светска Војна, сведоштва на воени ветерани, историчари и психолози, митови и легенди, фантазија. Вистината е дека никогаш не се знае точно што се случило на ниедно воено поле. Секој што е вклучен, секоја страна има своја вистина. Секогаш постојат легенди, за тајни оддели, за тајни испитувања и натприродни случувања кои се граничат со чуда. Секогаш постојат претпоставки дека позади она што е видливо се кријат многу мистерии. И дека можеби подобро да останат скриени.
Приказната има потенцијал, но раскажана е конфузно, и бавно се собираат парчињата, иако трае само 1 час. Моментите на сведоштва на живите луѓе се уфрлени некако без ред и случајно и само придонесуваат за конфузијата. Анимацијата е беспрекорна, звукот е сосема прикладен, но на ликовите им е посеветено премалку внимание. И покрај временската рамка. За жал, не беше ни одблиску возбудливо, ниту пак ги достигна очекувањата ветени во трејлерот.
Сепак, интересно е да се замисли, дека после таквата, релативна, историска нетрпеливост помеѓу Русија и Јапонија дека може да израсне ваква интересна комбинација. Јас искрено се надевам на повеќе, глобализацијата во аниме индустријата и не е така страшна, особено што вака придонесува за разбирање на културите и бришење на „гревовите“ од минатото.

08 декември 2009

So Scandalous

Soul Eater е нешто потполно откачено, смешно, game-like/ fight-style клише-антиклише shounen аниме, со фантастичен soundtrack, хумор кој нема да ве остави рамнодушни и одлична 2Д анимација.
Она што започнало како манга од Otubo Atasushi, прераснало во аниме во продукција на BONES и игра на Sqaure Enix - верувајте, успешен наслов благодарение на леснотијата на приказната и генералното уживање што го нуди. Незнам која била таргет групата, меѓутоа анимево е навистина едно од оние must-see, посебно, за оние како мене, кои и на 30 години, гледаат „цртани филмови“ за забава.

Приказната и не е нешто посебно, ниту нешто оригинално, ниту нешто особено вредно да се споменува. Она што е особено забавно се ликовите, и сите "puns" околу нивните имиња и презимиња, и потекла, и карактери, и комбинациите, и пријателствата. Искрено, нема каков осврт да се пишува - едноставно, забавно аниме. Ликовите се ученици во Академијата за мајстори на смртоносни оружја, односно ликовите СЕ мајсторите и нивните оружја. Главните протагонисти се трите парови/групи - Maka + Soul Eater (добрата ученичка и наследничка и нејзиниот партнер, стрпливиот и cool, „коса на смртта“), Black Star + Tsubaki (упорниот, самоуверен сирак и неговата партнерка со моќи на трансформација во разни нинџа-оружја) и Death The Kid + Lizz & Patti Thompson (неподносливиот наследник на Богот на Смртта, владетелот со Death city, и неговите револвери - сестри каубојки). Да не почнувам да набројувам за Excalibur, Franken Stein, Ox Ford... Има нешто во јапонската пародија на западниот свет, што мене неверојатно ме забавува, посебно тоа што како да е дел од нивното секојдневие, а искомбинирано со ваков уметнични стил и ваква музика, мене ми е дефинитивно two thumbs up!

OP Theme #1 - T.M Revolution | Resonance

П.С. Ќе се обидам screen-shots да додадам некој нареден пат, а мислам дека preview-то е доволно добро за почеток.

01 декември 2009

Уште нешто заразно


OP Theme #3 | Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Sukima Switch | Golden Time LoverAnother quite catchy toon ^^ And The Lyrics

集中できていないな まだ体が迷っているんだ
震えていたんじゃ コントロールしたってブレんだ
太陽もツキもなんも 完全にこっち向いていないが
やるしかないんだ 良い聞かせるように そうつぶやいた

状況は悪いが ただ逃げ出すんじゃ根性ないな
展望はないが 度胸でクリアするしかないや
衝動は抑えたまま ターゲットとの間隔探れ
必要なものは 各プライド

味わうのは勝利の美酒
それとも敗北の苦汁か
そのすべては2つに1つ
操りたい運命の糸

絶好のゴールデンタイム この手でつかめ
渾身のPoker Face 決めて仕掛けるよ
イリュージョンの世界へ 引きずり込んで
際限ないプレッシャーゲーム するりと抜けて
栄光のボーダーライン 飛び越えるために
How many? どれくらいの代償がいる?
手放したくないのはどれ?

論より証拠なんだ 要は結果をだした者が勝者だ
沈黙は禁だ 時がすぎればバレるんだ
感覚を研ぎ澄まして 慎重に流れを読み取れ
現状の勝率何パーセントを

勝ち割けるのは 現実のゲームセンス
潜む影法師は悪魔か
男ならば
潔く散ってやるくらいの覚悟で挑め

逆境のClap your hand 奮い立たせて
斬新なFighting style ギリギリを攻めろ
Attention 危ないぜ 限界超えて
最高のFairy Tale 歴史に刻め
完勝の瞬間を 見せつけるために
Are you ready? 繰り持った迷いなど捨てて
バブルの階段を上がれ

女神のように笑みを浮かべる
君の魅力に捕り浸かれて
誘われるまま落ちてゆく
心に住みついた欲望
膨れ上がる果てなき夢
誰も僕を止められない

絶好のゴールデンタイム この手でつかめ
渾身のPoker Face 決めて仕掛けるよ
イリュージョンの世界へ 引きずり込んで
際限ないプレッシャーゲーム するりと抜けて
栄光のボーダーライン 飛び越えるために
How many? どれくらいの代償がいる?

逆境のClap your hand 奮い立たせて
斬新なFighting style ギリギリを攻めろ
Attention 危ないぜ 限界超えて
最高のFairy Tale 歴史に刻め
驚愕の大逆転 華麗に決めるよ
Do you know? 運命は奪い取るもの
バブルの頂上に射す
陽の光を浴びろ


Shuuchuu dekitenai na mada karada ga mayotte irunda
furuiteitan ja KONTOROORU shitatte buren da
taiyou mo TSUKI mo nanmo kanzen ni kocchi muite inai ga
yaru shika nainda iikikaseru you ni sou tsubuyaita

Jyoukyou wa warui ga tada nigedasun ja konjou nai na
tenbou wa nai ga dokyou de KURIA suru shika nai ya
shoudou wa osaeta mama TAAGETTO to no kankaku sagure
hitsuyou na mono wa katsu PURAIDO o
ajiwau no wa shouri no bishu ka sore tomo haiboku no kujuu ka
sono subete wa futatsu ni hitotsu ayatsuritai unmei no ito

Zekkou no GOORUDEN TAIMU kono te de tsukame
konshin no POOKAA FEISU kimete shikakeru yo
IRYUUJON no sekai he hikizurikonde

Saigen nai PURESSYAA GEEMU sururi to nukete
eikou no BOODAA RAIN tobikoeru tame ni
HAU MENII dore kurai no daishou ga iru
tebanashitakunai no wa dore

Ron yori shouko nanda you wa kekka o dashita mono ga shousha da
chinmoku wa kin da toki ga sugireba barerun da
kankaku o togisumashite shinchou ni nagare o yomitore
genjyou no shouritsu nan PAASENTO o
kachiwaru no wa genjitsu no GEEMU SENSU
hisomu kageboushi wa akuma ka
otoko naraba isagiyoku chitte yaru kurai no kakugo de idome

Gyakkyou no KURAPPU YUA HANDO furui tatasete
zanshin na FAITINGU SUTAIRU girigiri o semero
ATENSHON abunaize genkai koete

Saikou no FEARII TEIRU rekishi ni kizame
Kanshou no shunkan o misetsukeru tame ni
AA YUU REDI kugumotta mayoi nado sute
BABERU no kaidan o agare

Megami no you ni emi o ukaberu
kimi no miryoku ni tori tsukarete
sasowareru mama ochite yuku

Kokoro ni sumitsuita yokubou fukureagaru hatenaki yume
dare mo boku o tomerarenai

Zekkou no GOORUDEN TAIMU kono te de tsukame
konshin no POOKAA FEISU kimete shikakeru yo
IRYUUJON no sekai he hikizurikonde

Saigen nai PURESSYAA GEEMU sururi to nukete
eikou no BOODAA RAIN tobikoeru tame ni
HAU MENII dore kurai no daishou ga iru

Gyakkyou no KURAPPU YUA HANDO furui tatasete
zanshin na FAITINGU SUTAIRU girigiri o semero
ATENSHON abunaize genkai koete

Saikou no FEARII TEIRU rekishi ni kizame
kyougaku no daigyakuten karei ni kimeru yo
DUU YUU NOU unmei wa ubaitoru mono
BABERU no choujyou ni sasu hi no hikari o abiro

TRANSLATION
I can't concentrate, my body is still hesitating
If I'm shaking, even with control the picture blurs
Neither the sun nor luck completely faces my way
'But I still have to do it,' I mutter as if telling myself

The situation is bad, but to simply run away is gutless
I have no prospects, but I'll have to clear it with courage
While holding down my urges, I search the distance for my target
What I need is every amount of pride

Do I taste the wine of victory
or is it the brine of defeat?
It's all one of two possibilities
I want to manipulate the strings of fate

Grasp the perfect Golden Time
I'll lay on a Poker Face with all my might
Drag me into a world of Illusion
Slipping out of an endless Pressure Game
In order to jump over the Border Line of glory
How many? How much will I have to pay?
Which do I not want to relinquish?

Evidence is better than debate; in short the one with results is the winner
Silence is banned; if time passes, we'll be exposed
Sharpen your senses and read the flow with care
What percent is the present winning percentage

To win and be separated is the Game Sense of reality
Is the lurking shadow the devil?
If you're a man
you have to venture forward ready to die bravely

Clap your hands in the face of adversity, cheer me up
Attack by the skin of your teeth with a fresh Fighting style
Attention, it's dangerous, exceed your limits
Carve the greatest Fairy Tale into history
to display the instant of complete victory
Are you ready? Throw away your hesitation
Climb the stairs of Babel

You smile like a goddess
I am enamored by your charm
I fall as I am lured in
The desire that's settled in my heart
An endless dream that swells up
No one can stop me

Grasp the perfect Golden Time
I'll lay on a Poker Face with all my might
Drag me into a world of Illusion
Slipping out of an endless Pressure Game
In order to jump over the Border Line of glory
How many? How much will I have to pay?

Clap your hands in the face of adversity, cheer me up
Attack by the skin of your teeth with a fresh Fighting style
Attention, it's dangerous, exceed your limits
Carve the greatest Fairy Tale into history
A shocking giant reversal, settle it with splendor
Do you know? Fate is meant to be stolen
Bask in the sunlight
shining at the top of Babel

Правото на преводот и транскрипцијата одат на Chizuru Elric & csakuras @livejournal